• ŠKLOLSKÝ PORIADOK

    • Vnútorný Predpis  č. 3/2023

      ŠKOLSKÝ PORIADOK

       

      NÁZOV ŠKOLY:  

      SÚKROMNÉ GYMNÁZIUM BUKOVÁ 1705/01, 90046 MOST PRI BRATISLAVE

       

      SPRÁVCA DOKUMENTU:  

      Martin Kiczeg

       

      RIADITEL ŠKOLY:

      Martin Kiczeg

      Podpis:

      Dátum:

      01.09.2023

       

       

      Riaditeľ školy podľa §153 zákone o výchove a vzdelávaní (školský zákon)

      a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len školský zákon) , vydáva po prerokovaní v pedagogickej Rade a Rade školy Školský Poriadok:

      Súkromné Gymnázium Buková 1705/01 Most Pri Bratislave Kladie doraz na vytváranie pokojnej Atmosféry a vzájomnej dôvery Medzi Učiteľmi  študentmi nasej školy nevyhnutnou podmienkou   pokojnej pracovnej atmosféry a dôvery medzi žiakmi a učiteľmi a dosahovania čo najlepších študijných výsledkov j dobrá organizácia práce a dodržiavanie dohodnutých zásad a pravidiel tak, ako sú sformulované v školskom  Poriadku

       

      Čl. 1. ORGANIZÁCIA VYUČOVANIA  

      Budova školy sa každý vyučovací deň otvára o 7:00 h. A zatvára sa o 7:50 h.

      Počas vyučovania, do skončenia 5. vyučovacej hodiny, zostáva budova školy uzavretá. 2. Žiak môže v čase vyučovania opustiť budovu školy len s písomným súhlasom triedneho učiteľa alebo zastupujúceho triedneho učiteľa. Iba v mimoriadnom prípade (neprítomnosť triedneho i zastupujúceho triedneho učiteľa v škole) písomný súhlas vydá člen vedenia školy. 3. Žiak je povinný dochádzať do školy a na školské podujatia včas, podľa rozvrhu hodín a zúčastňovať sa na všetkých povinných predmetoch, triednických hodinách, ako aj povinne voliteľných a nepovinných predmetoch, ktoré si zvolil. Žiak je povinný dodržiavať čas prestávok, ich začiatok i koniec.

      4. Časový rozvrh vyučovacích hodín:

      1.

      07:50

      08:35

      2.

      08:45

      09:30

      3.

      09:50

      10:35

      4.

      10:45

      11:30

      5.

      11:40

      12:25

      6.

      12:35

      13:20

      7.

      13:50

      14:35

      8.

      14:40

      15:25

       

       

      Po šiestej vyučovacej hodine je 30 minútová prestávka na obed. 5. Na povinne voliteľné predmety na nasledujúci školský rok sa žiaci prihlasujú do 15. júna predchádzajúceho školského roku. Povinne voliteľné a voliteľné predmety si žiak volí na celý školský rok. V odôvodnených prípadoch zmenu voliteľného predmetu povoľuje riaditeľka školy na základe písomnej žiadosti podanej najneskôr do 15. septembra príslušného školského roka. 6. Vyučovací proces v škole sa riadi platným rozvrhom hodín, ktorý po prerokovaní v Rade školy a v pedagogickej rade vydala riaditeľka školy. Schválený rozvrh hodín je povinný rešpektovať každý žiak i učiteľ.

       

      7. Riaditeľ školy môže uvoľniť žiaka úplne alebo čiastočne z vyučovania povinného predmetu telesná a športová výchova na základe vyjadrenia lekára s odbornou spôsobilosťou na výkon špecializovaných pracovných činností. 8. Riaditeľka školy môže po prerokovaní v pedagogickej rade a po porovnaní učebných plánov povoliť žiakovi absolvovať časť štúdia na obdobnej škole v zahraničí. 9. Rozhodnutie o povolení absolvovať časť štúdia v zahraničí riaditeľka školy vydá po skompletizovaní všetkých zákonom stanovených náležitostí zo strany rodiča/žiaka. 10. Povinná školská dochádzka je desaťročná a trvá najdlhšie do konca školského roku, v ktorom žiak dovŕšil 16 rokov veku. 11. Riaditeľka školy môže v odôvodnených prípadoch povoliť prerušenie štúdia (zdravotné dôvody, štúdium v zahraničí) v súlade s platnými predpismi na základe písomnej žiadosti jeho zákonného zástupcu (plnoletý žiak podáva žiadosť sám).

       

      Čl. 2. OSPRAVEDLŇOVANIE NEPRÍTOMNOSTI ŽIAKA

      Ak sa neplnoletý žiak nemôže zúčastniť na vyučovaní pre dôvody vopred známe, požiada zákonný zástupca žiaka triedneho učiteľa o uvoľnenie z vyučovania. 2. Ak sú vopred známe dôvody, žiaka z vyučovania uvoľňuje: - na dobu do troch dní triedny učiteľ, - na dobu dlhšiu než tri dni riaditeľka školy prostredníctvom triedneho učiteľa. 3. Ak sa neplnoletý žiak nemôže zúčastniť na vyučovaní pre nepredvídaný dôvod, je zákonný zástupca povinný bezodkladne oznámiť triednemu učiteľovi dôvod neprítomnosti na vyučovaní (v prípade jeho neprítomnosti zastupujúcemu triednemu učiteľovi, resp. vedeniu školy). Len v odôvodnených prípadoch najneskôr do dvoch vyučovacích dní. V prípade, že tak neurobia, môže triedny učiteľ považovať ich neprítomnosť na vyučovaní za neospravedlnenú. 4. Pri návrate na vyučovanie je žiak povinný bezodkladne predložiť triednemu učiteľovi ospravedlnenie podpísané rodičom alebo zákonným zástupcom. Akceptuje sa ospravedlnenie, ktoré je uvedené v tlačive „Prehľad o neprítomnosti žiaka“, resp. iným zaužívaným spôsobom určeným triednym učiteľom. 5. Ak neprítomnosť žiaka pre chorobu trvá dlhšie ako 3 vyučovacie dni, predloží žiak potvrdenie od lekára. Ak tak neurobí do dvoch vyučovacích dní od svojho nástupu do školy, jeho neprítomnosť sa hodnotí ako neospravedlnená. 6. Triedny učiteľ ospravedlní neprítomnosť žiaka na vyučovaní na základe ospravedlnenia podpísaného rodičom, zákonným zástupcom, alebo lekárom. Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti žiaka v škole alebo na školskej akcii sa uznáva najmä choroba, lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy alebo účasti na školskej akcii, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky alebo náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov (triedny učiteľ môže vyžadovať potvrdenie MHD, SAD...), mimoriadne udalosti v rodine, alebo účasť žiaka na súťažiach. 7. Ak sa neprítomnosť žiaka pre chorobu opakuje častejšie, môže triedny učiteľ vyžadovať potvrdenie lekára aj za kratšie obdobie. 8. Ak sa neprítomnosť žiaka pre účasť na športových či iných súťažiach opakuje častejšie, môže triedny učiteľ vyžadovať potvrdenie aj od klubu (organizácie), ktorá súťaž zabezpečuje.

      Školská akcia, ktorá je súčasťou Školského vzdelávacieho programu a školské akcie konané ako náhrada vyučovania sú povinné pre všetkých žiakov. Neúčasť na školských akciách musí byť riadne ospravedlnená. Žiak, ktorý sa nezúčastní školskej akcie, ktorá je súčasťou Školského vzdelávacieho programu, aj v prípade ospravedlnenej neprítomnosti je povinný ju absolvovať náhradnou

      formou určenou osobou zodpovednou za organizáciu školskej akcie. 10. Plnoletý žiak sa ospravedlňuje sám, spôsobom uvedeným v odsekoch 1 až 7.

       

      Čl. 3. PRÁVA A POVINNOSTI ŽIAKOV A ZÁKONNÝCH ZÁSTUPCOV

       

      Žiakov strednej školy reprezentuje a ich záujmy vo vzťahu k riaditeľovi a vedeniu školy zastupuje žiacka školská rada (ďalej len „žiacka rada“), ak je ustanovená. Podrobnosti o zložení žiackej rady, o spôsobe jej ustanovenia vrátane výmeny jej členov, o voľbe člena rady školy a o spôsobe rokovania určí štatút žiackej školskej rady v zmysle § 26 zákona č. 596/2003 Z.z. Zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov. 2. Žiaci majú právo zvoliť si voliteľné predmety a možnosť spolupracovať s vedením školy pri vypracovaní ponuky týchto predmetov. 3. Žiak má právo na: a) rovnoprávny prístup ku vzdelávaniu, b) bezplatné vzdelanie v stredných školách, c) vzdelanie v štátnom jazyku a materinskom jazyku v rozsahu ustanovenom Školským zákonom, d) individuálny prístup rešpektujúci jeho schopnosti a možnosti, nadanie a zdravotný stav v rozsahu ustanovenom Školským zákonom, e) bezplatné zapožičiavanie učebníc a učebných textov na povinné vyučovacie predmety, f) úctu k jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnostnej a etnickej príslušnosti, g) poskytovanie poradenstva a služieb spojených s výchovou a vzdelávaním, h) výchovu a vzdelávanie v bezpečnom a hygienicky vyhovujúcom prostredí, i) organizáciu výchovy a vzdelávania primeranú jeho veku, schopnostiam, záujmom, zdravotnému stavu a v súlade so zásadami psychohygieny, j) úctu k svojej osobe a na zabezpečenie ochrany proti fyzickému, psychickému a sexuálnemu násiliu, k) na slobodnú voľbu povinne voliteľných a voliteľných predmetov v súlade so svojimi možnosťami, záujmami a záľubami v rozsahu ustanovenom vzdelávacím programom, l) na informácie týkajúce sa jeho osoby a jeho výchovno-vzdelávacích výsledkov, m) na individuálne vzdelávanie za podmienok ustanovených v §24 Školského zákona, n) žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami má právo na výchovu a vzdelávanie s využitím špecifických foriem a metód, ktoré zodpovedajú jeho potrebám a na vytvorenie nevyhnutných podmienok, ktoré túto výchovu a vzdelávanie umožňujú, o) garanciu zabraňujúcu postihu žiaka, jeho zvýhodnenia alebo sankcionovania z dôvodu uplatnenia si svojich práv.

       

      Žiak je povinný:

      neobmedzovať svojím konaním práva ostatných osôb zúčastňujúcich sa výchovy a vzdelávania, b) dodržiavať školský poriadok školy a ďalšie vnútorné predpisy školy, c) pravidelne sa zúčastňovať na výchove a vzdelávaní a riadne sa vzdelávať, d) chrániť pred poškodením majetok školy a majetok, ktorý škola využíva na výchovu a vzdelávanie, e) chrániť pred poškodením učebnice, učebné texty a učebné pomôcky, ktoré im boli bezplatne zapožičané, f) žiak musí byť v škole vhodne, čisto a bez výstredností oblečený a upravený, g) konať tak, aby neohrozoval svoje zdravie a bezpečnosť, ako aj zdravie a bezpečnosť ďalších osôb zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní, h) ctiť si ľudskú dôstojnosť svojich spolužiakov a zamestnancov školy, i) rešpektovať pokyny zamestnancov školy, ktoré sú v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, vnútornými predpismi školy a dobrými mravmi, j) vyhnúť sa plagiátorstvu. V prípade, že sa žiak dopustí plagiátorstva (použitia cudzej myšlienky, resp. vyjadrenia bez použitia citácie a ich prezentovanie ako svojich vlastných), bude to považované za porušenie morálnych noriem i školského poriadku. - Pri čiastkovej zhode vyhodnotí previnenie vyučujúci predmetu v spolupráci s vedúcim predmetovej komisie. - V prípade úplnej zhody bude priebežné hodnotenie žiaka (čiastkový výsledok, resp.

      prejav žiaka) klasifikovaný stupňom prospechu „nedostatočný“, resp. 0% a súčasne mu bude udelené výchovné opatrenie „pokarhanie triednym učiteľom“. - V prípade opakovaného porušenia bude priebežné hodnotenie žiaka (čiastkový výsledok, resp. prejav žiaka) klasifikovaný stupňom prospechu „nedostatočný“, resp. 0% a súčasne mu bude udelené výchovné opatrenie „pokarhanie riaditeľom školy“ a jeho správanie bude klasifikované zníženým stupňom zo správania podľa stupňa previnenia. Mieru previnenia prerokúva príslušná predmetová komisia. 5. Zákonný zástupca žiaka má právo: a) oboznámiť sa s výchovno-vzdelávacím programom školy a školským poriadkom, b) byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa, c) zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase riaditeľky školy d) byť prítomný na komisionálnom preskúšaní svojho dieťaťa po predchádzajúcom súhlase riaditeľky školy, e) ak žiak alebo jeho zákonný zástupca má podozrenie, že práva žiaka nie sú dostatočne rešpektované, môže sa so žiadosťou o nápravu obrátiť na riaditeľku školy. 6. Zákonný zástupca žiaka je povinný: a) vytvoriť pre dieťa podmienky na prípravu na výchovu a vzdelávanie v škole a na plnenie školských povinností, b) dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom, c) dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálnevýchovno-vzdelávacie potreby,

      informovať školu o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania, e) nahradiť škodu, ktorú žiak úmyselne zavinil, f) je povinný oznámiť škole bez zbytočného odkladu príčinu neprítomnosti svojho dieťaťa na výchove a vzdelávaní v škole. Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti žiaka sa uznáva najmä choroba, prípadne lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky alebo náhle prerušenie premávky MHD, mimoriadne udalosti v rodine alebo účasť žiaka na súťaži, g) neprítomnosť žiaka, ktorá trvá tri po sebe nasledujúce vyučovacie dni, ospravedlňuje jeho zákonný zástupca. Ak neprítomnosť dieťaťa trvá dlhšie ako tri po sebe nasledujúce vyučovacie dni, predloží zákonný zástupca žiaka potvrdenie od lekára, h) plnoletý žiak sa ospravedlňuje sám uvedeným spôsobom. 7. Povinnosti zákonného zástupcu žiaka po dobu trvania pandémie ochorenia COVID-19 a) Pri podozrení na ochorenie (telesná teplota nad 37,5°C alebo triaška, malátnosť, neprimeraná únava, začervenané, zapálené oči s výtokom, upchatý nos so sťaženým dýchaním nosom, hustý skalený, zafarbený (žltý, zelený) výtok z nosa (nádcha), bolesť uší, výtok z uší, oslabený sluch, suchý dusivý kašeľ, vlhký produktívny kašeľ, vracanie, riedka stolica niekoľkokrát denne, novovzniknuté začervenanie kože, vyrážky, chrasty a pod. na koži) žiak zostáva v domácej izolácii a nie je dovolené zúčastňovať sa ani časti vyučovania. Za dodržiavanie týchto opatrení zodpovedá zákonný zástupca žiaka alebo plnoletý žiak sám. b) Podľa aktuálnej situácie sa organizácia výchovno-vzdelávacieho procesu riadi odporúčaniami MŠVVaŠ SR. V prípade dištančného vzdelávania platia pravidlá

       

      Čl. 4. ZÁSADY SPRÁVANIA SA ŽIAKOV

       

      Žiak prichádza na vyučovanie včas. Hlavný vchod sa zatvára o 7.50 h. Žiakom, ktorí prišli na prvú hodinu oneskorene, sa umožní vstup do budovy naraz – o 7:52h. Príchod žiaka na každú vyučovaciu hodinu po zvonení sa hodnotí ako neskorý. Neskoré príchody na vyučovanie sa evidujú a v danom klasifikačnom období majú vplyv na celkové hodnotenie správania žiaka (viď Príloha č.1) 2. Žiak je povinný zaregistrovať svoj príchod a odchod zo školy pomocou žiackeho preukazu (čipovej karty). 3. Pri strate alebo poškodení žiackeho

      preukazu (čipovej karty) je žiak povinný túto skutočnosť bezodkladne nahlásiť triednemu učiteľovi a do troch pracovných dní požiadať o vystavenie duplikátu žiackeho preukazu (čipovej karty). Aj prípad nekorektnej registrácie existujúcou kartou je žiak povinný ohlásiť triednemu učiteľovi, ktorý ho poučí o ďalšom postupe. 4. Žiak je povinný na vyzvanie vrátnika, resp. učiteľa preukázať sa platným žiackym preukazom. 5. Všetky požiadavky, ktoré vyžadujú potvrdenie riaditeľstva školy si žiak vybavuje prostredníctvom svojho triedneho učiteľa, resp. zastupujúceho triedneho učiteľa; len

      výnimočne osobne u tajomníčky školy (v čase prázdnin atď.).

      Na každý týždeň určí učiteľ dvoch žiakov – týždenníkov, ktorých úlohou je: - pripraviť triedy na vyučovanie (vyvetrať, zotrieť tabuľu, priniesť kriedu, pomôcky a pod.), - po uplynutí 10 minút od začiatku vyučovacej hodiny oznámiť na vedení školy neprítomnosť vyučujúceho, - oznámiť vyučujúcemu mená žiakov neprítomných na vyučovacej hodine, 7. Žiaci sa v škole a na podujatiach organizovaných školou správajú zdvorilo, dodržiavajú zásady spoločenského správania, nevyjadrujú sa hrubo, zdravia učiteľov i pracovníkov školy a rešpektujú ich pokyny. Žiak chráni svoje zdravie a zdravie svojich spolužiakov. 8. Žiak dodržiava základné pravidlá hygieny, v čase od 1. 10. do 31. 3. chodí v škole prezutý v obuvi, ktorá neznečisťuje podlahu a je hygienicky a zdravotne nezávadná. Udržuje čistotu a poriadok, šetrne zaobchádza so školským majetkom a učebnými pomôckami. Stará sa o kultúru prostredia, výzdobu triedy tak, aby bola v súlade s poslaním školy, apolitická, aby nepropagovala nezdravý zdravotný štýl, nenarúšala morálku, medziľudské vzťahy a neurážala. 9. V odborných učebniach a telocvičniach sa žiak zdržiava iba v prítomnosti vyučujúceho. V odborných učebniach je žiak povinný dodržiavať bezpečnostné predpisy a prevádzkový poriadok. Je zakázané svojvoľne manipulovať s rozvodnými a plynovými uzávermi, elektrickými zariadeniami a chemikáliami. V učebniach informatiky žiak dodržiava poriadok platný v týchto učebniach. 10. Pre každého žiaka je k dispozícii samostatná alebo zdieľaná šatňová skrinka v suteréne školy. Prenájom šatňovej skrinky je povinný si žiak vybaviť u zodpovednej osoby oznámenej triednym učiteľom. 11. Žiakovi je oznámené presne určené miesto jeho šatňovej skrinky. Bezohľadné zabratie skrinky, ktorá nebola žiakovi pridelená, sa považuje za vážne porušenie školského poriadku. 12. V školskej jedálni žiaci rešpektujú pokyny služby, udržujú poriadok. Školské tašky, kabáty, vetrovky atď. nie je dovolené z hygienických, bezpečnostných a iných dôvodov prinášať do jedálne. Každý žiak je povinný si svoje veci pred tým, ako vstúpi do jedálne, odložiť do svojej uzamykateľnej skrinky, alebo na vlastné riziko vo vyhradenom priestore pred jedálňou. 13. Vzhľadom na kapacitu školskej jedálne môžu do nej vstúpiť len žiaci, ktorí majú zakúpený obed a zdržiavať sa v nej len nevyhnutný čas potrebný k stravovaniu. 14. Po skončení vyučovania žiaci zanechajú učebne v poriadku, vyčistia lavice, vyložia stoličky, vypnú svetlá. 15. Bez pedagogického dozoru nie je dovolené žiakom manipulovať (otvárať, zatvárať) s veľkými okennými tabuľami v triedach a na chodbách. 16. Žiak nosí do školy väčšiu sumu peňazí, cenné predmety a luxusné ošatenie len na vlastnú zodpovednosť. 17. Súčasťou výchovy a vzdelávania žiakov v stredných školách je exkurzia, kurz na ochranu života a zdravia a kurz pohybových aktivít v prírode, ktoré sú uvedené v učebnom pláne školského vzdelávacieho programu; súčasťou výchovy a vzdelávania žiakov v stredných školách môže byť aj školský výlet a výmenný pobyt. Účasť na týchto školských akciách je podmienená informovaným súhlasom zákonného zástupcu žiaka.

       

       

       

       

      Narušenie vyučovania mobilným telefónom alebo iným komunikačným zariadením vrátane inteligentných hodiniek (akoukoľvek manipuláciou, zvonením a pod.) a ostatnými elektronickými zariadeniami sa považuje za porušenie školského poriadku. Všetky tieto zariadenia musia byť počas vyučovacej hodiny vypnuté a odložené v taške žiaka. 19. Za priestupok sa považuje aj úmyselné narúšanie vyučovacej hodiny zo strany žiaka a rovnako nevhodné vystupovanie žiaka voči učiteľovi, zamestnancovi školy alebo spolužiakovi. Tieto priestupky triedny učiteľ konzultuje so žiakom a podľa závažnosti priestupku aj so zákonným zástupcom žiaka. 20. Pre zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a žiakov je prísny zákaz zapájať do elektrickej siete rôzne spotrebiče (varné kanvice, osobnú elektroniku a pod.). 21. Žiakovi nie je dovolené v škole a na podujatiach organizovaných školou: - prinášať predmety, ktoré ohrozujú zdravie, mravnú výchovu a bezpečnosť spolužiakov, - fajčiť, konzumovať alkohol, byť pod vplyvom alkoholu, propagovať, prechovávať, užívať a distribuovať drogy. 22. V súlade s platnými zákonmi je v priestoroch školy a na akciách organizovaných školou prísne zakázané: a) akékoľvek slovné zastrašovanie, fyzické a psychické násilie a akákoľvek činnosť, ktorá môže spôsobiť psychickú alebo fyzickú ujmu na zdraví, b) propagovať alebo šíriť násilie, rasizmus a iné druhy intolerancie a xenofóbie, c) prechovávať zbrane a predmety ohrozujúce život (ani vreckový nožík) a zdravie, d) prechovávanie, užívanie, predaj a poskytovanie návykových látok (alkohol, tabakové výrobky, organické rozpúšťadlá a nelegálne drogy ) ako aj ich výroba (vrátane surovín na ich výrobu), e) propagovať alebo inak šíriť toxikomániu.

       

      zisťovanie požitia alkoholu a inej návykovej látky a majú na túto činnosť zo zákona oprávnenie. 7. V prípade, ak sa požitie alkoholu, resp. nelegálnej látky, prípadne svojvoľné zneužitie liekov ovplyvňujúcich psychiku potvrdí, riaditeľka školy postupuje podľa §

      58 zákona Školského zákona a metodického usmernenia MŠVVaŠ SR na hodnotenie a klasifikáciu žiakov stredných škôl (viď Príloha č.1).

       

      Čl. 6. PODMIENKY NA ZAISTENIE OCHRANY PRED DISKRIMINÁCIOU,

       NÁSILÍM A ŠIKANOVANÍM 1. Škola netoleruje akékoľvek prejavy diskriminácie, násilia či šikanovania v žiadnych podobách. 2. Upozorňujeme rodičov i žiakov školy na trestnoprávnu zodpovednosť pri prejavoch šikanovania či iného rizikového správania. 3. Spolupráca školy s rodičmi pri podozrení zo šikanovania žiaka: - Riaditeľka školy, resp. koordinátor prevencie, výchovný poradca, prípadne ďalší pedagogickí zamestnanci a psychológ školy spolupracujú s rodinou obete a rodinou agresora, vedú rozhovory so zákonnými zástupcami obete, agresora, svedka, dbajú na zachovanie dôvernosti informácií. - O týchto úkonoch osoba poverená riaditeľkou školy vyhotovuje zápis. 4. Opatrenia pre obete: - Poskytnutie poradenstva a pomoc prostredníctvom školského psychológa Odporúčanie rodičom obetí vyhľadať individuálnu odbornú starostlivosť CPPPaP. - Zorganizovanie skupinového intervenčného programu riaditeľom školy v spolupráci s CPPPaP. 5. Bežné opatrenia pre agresorov: - odporučenie rodičom agresorov vyhľadať odbornú starostlivosť CPPPaP, - preloženie žiaka do inej triedy, resp. skupiny, - výchovné opatrenia – napomenutie a pokarhanie triednym učiteľom, pokarhanie riaditeľkou školy; podmienečné vylúčenie a v najzávažnejších prípadoch až vylúčenie zo štúdia na strednej škole; zníženie známky zo správania. 6. Mimoriadne opatrenia pre agresorov: - odporúčanie rodičom umiestniť žiaka na dobrovoľný diagnostický pobyt do miestne príslušného DC, prípadne do liečebno-výchovného sanatória, - oznámenie príslušnému Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny – sociálno-právna ochrana detí za účelom využitia nutných výchovných opatrení v prospech maloletého, - oznámenie príslušnému útvaru Policajného zboru SR, ak došlo k závažnejšiemu prípadu šikanovania, pri ktorom je podozrenie, že bol spáchaný trestný čin alebo čin inak trestný (u maloletých). 7. Ak žiak svojím správaním a agresivitou ohrozuje bezpečnosť a zdravie ostatných žiakov alebo narúša výchovu a vzdelávanie do takej miery, že znemožňuje ostatným účastníkom výchovy a vzdelávania vzdelávanie, riaditeľka školy môže použiť ochranné opatrenie, ktorým je okamžité vylúčenie žiaka z výchovy a vzdelávania, umiestnením žiaka do samostatnej miestnosti za prítomnosti pedagogického zamestnanca. Riaditeľka školy bezodkladne privolá zákonného zástupcu, zdravotnú pomoc, políciu. Toto ochranné Súkromné GYMNÁZIUM Buková  Buková 1705/01 90046 Most Pri Bratislave opatrenie slúži na upokojenie žiaka. O dôvodoch a priebehu vyhotoví riaditeľ šk

       

       

       

       

       

      Čl. 5. OPATRENIA PROTI ŠÍRENIU LEGÁLNYCH A NELEGÁLNYCH DROG

       

      Realizácia protidrogových preventívnych programov a aktivít, ako súčasť výchovno - vzdelávacieho procesu. 2. Spolupráca s Centrom pedagogicko - psychologického poradenstva a prevencie (ďalej len „CPPPaP“), policajným zborom a ďalšími inštitúciami, ktoré majú oprávnenie realizovať odborne garantované programy proti šíreniu legálnych a nelegálnych drog. 3. Realizácia aktivít koordinátora prevencie. 4. Zapracovanie a realizácia aktivít proti šíreniu legálnych a nelegálnych drog do výchovných plánov triednych učiteľov. 5. Sledovanie žiakov vo vyučovacom procese – ich správanie, postoje, názory – riešenie dôvodného podozrenia a odchýlok s rodičmi a vedením školy. 6. V prípade odôvodneného podozrenia z užitia alkoholu, nelegálnej drogy, svojvoľného zneužitia liekov ovplyvňujúcich psychiku (benzodiazepín, barbituráty, tricyklické antidepresíva a pod.) u žiaka, riaditeľka školy alebo iný zodpovedný pedagogický zamestnanec kontaktuje príslušný útvar policajného zboru a zákonného zástupcu žiaka a v prípade ohrozenia života žiaka aj zdravotníkov, ktorí disponujú prostriedkami na

       

      Čl. 7. HODNOTENIE A KLASIFIKÁCIA 1.

       Každý učiteľ je povinný poskytnúť žiakovi plnohodnotnú informáciu o jeho prospechu a správaní a tiež zákonnému zástupcovi žiaka. Učiteľ môže poskytnúť plnohodnotnú informáciu o jeho prospechu a správaní plnoletého žiaka jeho rodičom, ktorí majú vyživovaciu povinnosť. 2. O priebežnej klasifikácii žiaka sa vedie evidencia. 3. Súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu je systematické hodnotenie žiaka. Predmetom hodnotenia je úroveň dosiahnutých vedomostí a zručností žiaka podľa platných učebných osnov a vzdelávacích štandardov a správanie žiaka v škole a na podujatiach organizovaných školou. 4. Možnosť priebežnej klasifikácie vyjadrenej priamo známkami, resp. prostredníctvom prevodu percent/bodov na známku, je vecou vyučujúceho daného predmetu. Pedagogickou radou odsúhlasená vnútorná stupnica na priebežnú klasifikáciu prostredníctvom percenta úspešnosti (resp. bodového hodnotenia) a následného prevodu na známku: ü pre všetky predmety s výnimkou predmetov vyučovaných vo francúzskom jazyku na bilingválnej sekcii: 85% - 100% 1 70% - 84,99% 2 50% - 69,99% 3 30% - 49,99% 4 0% - 29,99% 5 ü vnútorná stupnica pre bilingválnu sekciu pre predmety vyučované vo francúzskom jazyku: 85% - 100% 1 65% - 84,99% 2 45% - 64,99% 3 25% - 44,99% 4 0% - 24,99% 5 5. Záverečné hodnotenie prospechu žiakov sa vykonáva známkou. Hodnotenie známkou je forma hodnotenia, ktorou sa prospech žiaka v jednotlivých vyučovacích predmetoch klasifikuje týmito stupňami: 1 – výborný 2 – chválitebný 3 – dobrý 4- dostatočný 5 – nedostatočný 6. Pri hodnotení a klasifikácii správania žiaka sa zohľadňuje plnenie ustanovení šk. poriadku a dodržiavanie stanovených pravidiel správania, ľudských práv a práv dieťaťa, dodržiavanie mravných zásad správania v škole a na verejnosti počas aktivít súvisiacich so štúdiom. 7. Klasifikáciu správania navrhuje triedny učiteľ a schvaľuje riaditeľka školy po prerokovaní v pedagogickej rade. 8. Správanie žiaka sa klasifikuje na konci klasifikačného obdobia týmito stupňami: 1 – veľmi dobré

       

       

      2 – uspokojivé 3 – menej uspokojivé 4 – neuspokojivé a je výsledkom zhodnotenia správania žiaka a jemu udelených výchovných opatrení. 9. Kritériá hodnotenia a klasifikácie správania žiaka sú rozpracované v Prílohe č.1 školského poriadku. 10. Žiak, ktorý mal na konci druhého polroku najviac z dvoch predmetov prospech "nedostatočný", môže so súhlasom riaditeľky školy vykonať opravnú skúšku. 11. Žiak, ktorý sa nezúčastní na opravnej skúške bez oznámenia a dokladovania závažného dôvodu neprítomnosti, je klasifikovaný stupňom prospechu ,,nedostatočný". 12. Žiak sa klasifikuje na základe výsledkov komisionálnej skúšky v týchto prípadoch: a) keď koná rozdielovú skúšku, b) keď je skúšaný v náhradnom termíne, c) keď žiak alebo jeho zákonný zástupca požiada o preskúšanie žiaka a riaditeľka školy po preskúmaní žiadosti súhlasí s preskúšaním, d) komisionálne preskúšanie žiaka nariadi riaditeľka školy na vlastný podnet, e) pri skúškach v štúdiu podľa individuálneho študijného plánu, f) v prípade uvoľnenia žiaka od dochádzky na vyučovanie, g) keď koná opravnú skúšku, h) keď školská inšpekcia zistí nedostatky pri klasifikácii a nariadi komisionálne preskúšanie. 13. Ak žiak na konci šk. roku dosiahol celkový prospech ,,neprospel“, môže mu na jeho žiadosť alebo na žiadosť jeho zákonného zástupcu riaditeľ školy povoliť opakovanie ročníka

       

      Čl. 8. ZÁVER 1.

       Školský poriadok bol vypracovaný v zmysle §153 Školského zákona. 2. Školský poriadok je záväzný pre všetkých žiakov a učiteľov školy. 3. Školský poriadok je otvorený materiál. V prípade pripomienok k obsahu, ktoré môžu viesť k zlepšeniu, k zvýšeniu funkčnosti či humánnosti, je možné ich zapracovať po prerokovaní v pedagogickej rade a predložení Rade školy do školského poriadku. 4. S obsahom školského poriadku sa preukázateľne oboznámia žiaci na triednickej hodine a ich rodičia (zákonní zástupcovia) na prvom triednom aktíve. Oboznámenie potvrdia svojím podpisom. 5. Školský poriadok bol prerokovaný v pedagogickej rade per rollam dňa 18. septembra 2023

       

       

       

       

       

      Martin Kiczeg

      Riaditeľ Školy